2956

پیام آقای دکتر یوسف وند رئیس دانشکده علوم به مناسبت اعیاد ماه رجب و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی

بسم الله الرحمن الرحیم


مقارنه زمانی اعیاد رجبیه و میلاد انقلاب اسلامی در دهه فجر

امسال اعیاد بزرگ دینی و ملی مقارنه زمانی پیدا کرده اند. این اتفاق خجسته را به فال نیک گرفته و آن را به محضر امام و امت اسلام و بالاخص شما دانشگاهیان عزیز تبریک و تهنیت عرض می کنیم.
رجب المرجب جزء ماههای خوب خداست که در آن اعیاد زیادی وجود دارد.  روز اول رجب میلاد امام محمد باقر (ع) شکافنده علم ودانش، دهم رجب ولادت امام محمد تقی جواد الائمه (ع) و سیزدهم رجب میلاد مولای متقیان امام اول شیعیان و روز پدر و به عبارت دیگر روز مرد و مردانگی است. مبعث پیامبر اکرم صلوات الله علیه در بیست وهفتم این ماه از اعیاد مهم مسلمین است. عید مبعث بزرگترین عید اسلامی  ومنشاء همه خیرات وبرکات برای مسلمین در ماه رجب قرار دارد.
همزمانی دهه فجر انقلاب اسلامی یا به عبارتی سالگرد میلاد انقلاب در این ماه و اعیاد این ماه نه فقط دارای اثرات معنوی هم افزا است بلکه می تواند الهامات سازنده ای هم داشته باشد. آنچه اهمیت این مطلب را اثبات می کند این مطلب است که ما چقدر می توانیم از این بستر زمانی پر برکت استفاده کنیم. آنچه خداوند در قرآن کریم یاد آور فرموده است این است که: ...  وَ ذَكِّرْهُمْ بِأَيَّامِ اللهِ إِنَّ في ذلِكَ لَآياتٍ لِكُلِّ صَبَّارٍ شَكُورٍ : ...و ایّام اللهِ [روزهاى خاصّ الهى] را به آنان یادآورى کن. در این، نشانه‎هایى است براى هر شکیباى شکرگزار.
ایام الله (روزهای خاص خدا ) زمان‌هایی است که اراده، مشیت و نشانه‌های وحدانیت و قدرت خدا به گونه ویژه‌ای آشکار شده و علل و اسباب مادی و دنیایی از تاثیر افتاده باشد؛ و یا تفوق آن نشانه ها بر علل مادی آشکارتر است.
بر این اساس یاد هر زمان و توجه به هر اتفاق که قدرت و عظمت الهی را بصورت نمایان تری را نشان دهد باعث اثرات مثبت و سازنده در زندگی مومنین می شود.
قطعا انقلاب اسلامی در ایران در شرایط آنروز جهان بیشتر به معجزه الهی شبیه بود و قدرت الهی را نشان داد‌ و در طول حیات خود نیز معجزات زیادی را به منصه ظهور رسانده است.
به تعبیر بنیانگذار جمهوری اسلامی ( رحمت الله علیه) انقلاب اسلامی انفجار نور و پیروزی آن پیروزی جنود رحمانی بر اولیا و جنود شیطانی بود.‌ لذا بخش عمده ای از صبغه ی معجزه آسا بودن آن ویژگی ها، ریشه ها و مبانی دینی و الهی آن است. بر این اساس انقلاب اسلامی یک انقلاب منحصر به فرد و در راستای انقلاب های انبیای الهی و تجدید حرکت آزادی بخش آنها تلقی می شود. نظام جمهوری اسلامی منبعث از آن که یک نظام مردمسالار دینی است یک نظام منحصر به فرد در جهان تلقی می شود که آرمان های انبیا الهی و ارزش ها و نظام اخلاقی انسانی- الهی را تعقیب می کند. لذا مبانی، اهداف و آرمان های نجاتبخش آن جهت گیری این انقلاب را تعیین می کند.
البته همه‌ می دانیم به آن اندازه ای که انقلاب اسلامی بزرگ و اثر بخش است، دشمنان برای آن مشکلات بزرگ را بوجود آورده اند و بعضی از افراد داخلی هم در نقش ستون پنجم‌، غافلانه یا عامدانه به دشمن کمک کرده اند اما علی رغم مشکلات موجود کشور عزیزمان پیشرفت های زیادی را هم تجربه کرده است که با توجه به حجم مزاحمت ها این پیشرفت ها خود معجزه آسا بوده اند.

 

 


 

 

 

 


شناسه : 6341286

آخرین اخبار